Styczność / Dominika Sadowska

Galeria A4, Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
ul. Wrocławska 4, Opole

wernisaż 26.10 godz 18.00
wystawa czynna od 27.10 - 21.11

Prezentowana seria jest wynikiem nieustannego spędzania czasu z dwuletnim synkiem podczas pierwszego lockdownu (marzec - lipiec 2020). Obrazy są notatkami stanów rzeczywistości, której powtarzalność, opcjonalność i prowizoryczność uległy translacji na sposób edycji fotografii. Seria opublikowana została w w formie photobooka pt. Komcha, wyróżnionego w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2021.
Formalnie Styczność to druga odsłona szerszego projektu podejmującego próbę zbadania relacji pomiędzy sytuacją ekspozycyjną, jej fizyczną symulacją oraz cyfrową reprezentacją całości (dokumentacja wystawy zamieszczona w sieci).
Sytuacja przestrzenna zaistniała w galerii jest zmultiplikowana. Wystawa fizycznie pojawia się w dwóch równoległych wersjach, w dwóch skalach: 1:1 oraz 1:5. Dokumentacja całości funkcjonuje także jako kolejny, odrębny byt w świecie wirtualnym. Próba negocjacji wielkości prac stanowi reakcję nie tylko na zjawisko nadprodukcji i nadmiaru tworzonych artefaktów, ale głównie na zjawisko nieprzystawalności materialnych obiektów i ich digitalowych reprezentacji.

opracowanie graficzne: Karol Stolarek